3 вересня в медіацентрі «СтопКор» відбулось засідання круглого столу на тему: «Антирейдерська міжвідомча рада з захисту бізнесу при Президентові України: пропозиції щодо механізму і регламенту роботи».

Rusalina_press-conf1
Ініціативу бізнесменів підтримав президент Зеленський Фото: СтопКор

Учасники круглого столу (представники бізнесу, громадськості, політичні діячі) обговорили конкретні пропозиції зі створення Антирейдерської міжвідомчої ради із захисту бізнесу при Президентові України: її складу, механізмів роботи, функціоналу і регламенту роботи.

Ініціативу представників бізнесу зі створення Антирейдерської міжвідомчої ради підтримав Володимир Зеленський. 28 серпня під час зустрічі з представниками бізнесу на Черкащині відома благодійниця Людмила Русаліна оприлюднила керманичу держави ініціативу зі створення спеціальної Ради при Президентові України із захисту бізнесу.

Погрози, шантаж кримінальними справами і навіть замах на вбивство: у війні проти бізнесвумен і меценатки Людмили Русаліної її опоненти не гребували нічим. Та завдяки увазі громадськості та ЗМІ ситуація зрушила з мертвої точки – після численних звернень правоохоронці закрили незаконне провадження проти пані Людмили. Свою підтримку підприємцям у боротьбі з рейдерами засвідчив і Президент Зеленський.

«Вже четвертий рік поспіль мені погрожують. Я зазнаю шантажу, фізичного насильства, переслідувань за замовними кримінальними справами – все це з метою заволодіти моїм бізнесом. Після виходу в публічну площину з цим питанням – замовну кримінальну справу згідно із законом розслідували та закрили. Ми вже отримали підтвердження на рівні Офісу Генпрокурора та відповідне судове рішення. Це результат підтримки громадських організацій, масмедіа та громадськості», – наголосила вона.

“Має бути впевненість, що бізнес завтра не захоплять”, – Русаліна Фото: СтопКор

Проте на цьому історія не закінчилась. Адже тепер бізнес-партнер пані Русаліної Микола Петренко намагається залякати вже директорів підприємств, ініціювавши проти них кримінальне провадження.

«Петренко відкрив кримінальну справу проти директорів, залякує їх і шантажує. Шість разів він вже намагався провести незаконні збори засновників з метою усунути мене з бізнесу і тільки присутність преси та громадськості не дали цьому відбутися. Хоча журналіста побили тітушки Петренка, про що було направлено заяву в поліцію», – розповіла Русаліна.

Ця проблема набула критичної ваги та потребує комплексного розв’язання, упевнені представники бізнесу. Раніше з такою ініціативою у відкритому зверненні до гаранта Конституції виступили учасники круглого столу «Бізнес під прицілом», який відбувся у медіацентрі «СтопКор» 9 липня за участі представників бізнесу, громадськості, керівників Антирейдерської комісії Мін’юсту, народних депутатів тощо. Представники українського бізнес-сегмента, які постраждали від рейдерства та загроз здоров’ю та життю, дійшли висновку про системність і масовість проблеми та висловили готовність ініціювати створення спеціального міжвідомчого органу за участі представників державних інституцій, бізнесу і громадськості, який мав би системно контролювати захист бізнесу.

ГО «Стоп корупції» разом з низкою інших громадських організацій і об’єднань протягом останніх років провела цілу серію круглих столів і зустріч з представниками українського бізнесу, які постраждали внаслідок кримінального тиску і рейдерських захоплень українських підприємств. Незважаючи на створення численних державних структур, які мають захищати вітчизняний бізнес від корупційних посягань та кримінальних захоплень, масштаби цих явищ наразі суттєво не зменшуються, а діяльність цих структур далека від ефективної.

Антирейдерська координаційна міжвідомча рада при Президентові України — це буде унікальний орган для боротьби із рейдерством. Рада бізнес-омбудсмена готова втілювати ініціативу у життя та застосовувати у цьому процесі свій досвід в антирейдерській тематиці. Про це в медіацентрі «СтопКор» сказала інспекторка Ради бізнес-омбудсмена Марина Павленчик.

«У нас в країні сьогодні під рейдерством багато дій прописують. Ми розуміємо під цим: 1) протиправне фізичне захоплення; 2) зміни в державних реєстрах та, можливо, непропорційний тиск з боку правоохоронних органів. Багато нюансів.

За минулі роки радою бізнес-омбудсмена акумульовано значний досвід в антирейдерській тематиці. Це є в звіті з низкою рекомендацій. Частина вже зроблена, решта, сподіваюсь, буде втілена в ініціативі, яка сьогодні пропонується.

У нас є досвід роботи в міжвідомчих структурах, які створювались в Кабміні, покликаних на боротьбу з рейдерством. У тому числі це й міжвідомчі комісії. При створенні нових ініціатив досвід діяльності попередніх структур має бути врахований», — зазначила Павленчик.

Pavlenchik
Марина Павленчик Фото: СтопКор

Вона додала, що Рада бізнес-омбудсмена виступає за проактивний підхід в антирейдерських ініціативах, готова ділитись досвідом та підтримувати аналогічні проєкти.

У Верховній Раді України зараз йде активна робота з удосконалення антирейдерського законодавства, покроково розглядається і ухвалюється антирейдерский пакет законів. Але рейдери знаходять все нові прогалини у законодавстві. На жаль у спробах рейдерського захоплення злочинцям активно допомагають корумповані правоохоронці. Незважаючи на нещодавно ухвалені поправки до антирейдерських законів, зловживання державних реєстраторів також продовжуються. Тому впровадження ефективного антикорупційного законодавства і контролю за діяльністю правоохоронних органів є важливою складовою для створення сприятливого середовища для українського бізнесу, забезпечення прав українських підприємців. За даними бізнес-омбудсмену України скарги на дії або бездіяльність правоохоронних органів у другому кварталі 2020 року склали 12% у структурі усіх звернень!

Як вважає народний депутат від фракції «Слуги народу» Олексій Жмеренецький, Україні конче необхідно створити новий орган, який буде направлений на протидію рейдерам та зможе напряму контактувати з першими особами держави, щоб розв’язувати всі проблеми рейдерства.

«Потрібно створити новий орган для захисту бізнесу, який буде мати можливість відразу звернутися до перших осіб у державі та матиме важіль для врегулювання проблем (з рейдерами – ред.)», – заявив Жмеренецький.

zhmerinetskiy
Олексій Жмеренецький Фото: СтопКор

Його підтримав колега зі «Слуги народу» Микола Стефанчук. Він впевнений: задача антирейдерської ради не в тому, щоб вирішувати спір, а швидко щоб реагувати на порушення прав.

«Це має бути дзвін при першій спробі захоплення. Рада має бути координаційним органом. Якщо виникла ситуація, вона (рада – ред.) має туди направити своїх представників, щоб вони «взяли за руку» Мін’юст та не дали вносити реєстраційні дані, щоб «взяли за руку» поліцейського, щоб той робив свою роботу, щоб взяли обидві сторони та привели до суду. Рада має виконувати функцію вартового, який би пильнував за тим, щоб порушень не було, а відповідні особи були притягнуті до відповідальності», – наголосив він.

Stefanchuk
Микола Стефанчук Фото: СтопКор

На думку присутніх, оскільки Президент України є гарантом додержання Конституції України, прав і свобод громадянин, створення консультативно-дорадчої структури при Президентові України з питань антирейдерства допоможе забезпечити права і свободи підприємців-громадян України. Ця структура зможе відстежувати ефективність роботи відповідних міжвідомчих комісій і рад, які створені на рівні КМУ та окремих міністерств і відомств, ефективно взаємодіяти з офісом бізнес-омбудсмену України і профільними комітетами Верховної Ради України задля вдосконалення Законодавства і відстоювання прав українських підприємців тощо.

Повне відео з пресконференції:

 

 

 

The post Бізнесмени, політики та громадськість визначились із необхідністю створення Антирейдерської міжвідомчої ради при Президентові appeared first on Інформаційний портал “СтопКор”.