Історія ДПЗКУ з її численними перипетіями-це більше, ніж детектив. Події та керівництво змінюються дуже швидко, інтриги виникають на кожному кроці… один китайський кредит чого вартий. Призначений 4 місяці тому голова ДПЗКУ Василь Коваленко розповів про помилки попередників, про те, що якщо і продавати ДПЗКУ, то не швидко і дорого, про «Китайський процес», елеватори, які не є власністю корпорації, про свою роботу та багато іншого. Це реалії ДПЗКУ. Продовження слід…

Latifundist.com: як вам на старому новому місці? Ви прийшли зі своєю командою?

Василь Коваленко: я прийшов в ДПЗКУ в 2018 р.радником, потім був заступником, в травні нинішнього року був призначений на посаду виконуючого обов’язки голови. Тому знаю корпорацію і ситуацію в ній більш ніж детально.

 

У команді є люди, які працювали і до мене, і зі мною. Були призначені два нових заступники, поспілкувався з кожним з керівників департаментів, повернув тих, хто був звільнений минулим керівництвом. З нинішнім складом співробітників мені комфортно працювати.

Latifundist.com: а кого повернули?

Василь Коваленко: повернули ключових співробітників, основна ланка. Тих, хто має цінність для компанії.

Latifundist.com: якими були ваші перші кроки після призначення?

Василь Коваленко: я на посаді 4 місяці. Якісь процеси були розпочаті до мене, зокрема, Міністерський аудит. Потім прийшло КРУ, яке перевірятиме корпорацію, напевно, ще 2 місяці. Також при Саймоні Чернявському почалася перевірка аудиторської компанії Baker Tilly. Звіт про цю перевірку підписував вже я.

 

Зараз аналізуємо, яке нам дісталося непросте ГОСПОДАРСТВО. Є завдання скоротити персонал на елеваторах. Але це дуже складно, так як на підприємствах відсутня Автоматизація. Скорочувати людей-значить збільшувати навантаження на тих, хто залишається. Працівники вимагають збільшення зарплати. Загалом, замкнуте коло.

Основний борг ДПЗКУ – це китайський кредит

Latifundist.com: крім того, Вам доведеться розірвати порочне коло накопичувальних боргів ДПЗКУ за 20 років?

Василь Коваленко: за 10 років. Основний борг ДПЗКУ-це китайський кредит. Відповідно, його фінансове навантаження, а в ньому вже неповернення валютної виручки за експортними контрактами, незакриті спотові і форвардні контракти, передоплати за зернові і вся супутня проблематика з 2013 року. Із ситуації складно виходити, так як змінюється законодавство, в тому числі податкове, під яке потрібно міняти бізнес-процеси всередині компанії і т. д.

ЧИТАТИ ПО ТЕМІ

Китайський кредит ДПЗКУ: сім головних питань

Latifundist.com: Давайте повернемося до того, що ви зробили за 4 місяці роботи на чолі ДПЗКУ?

Василь Коваленко: щоб реально оцінити ситуацію, ми провели інвентаризацію залишків зерна, також робимо ревізію всіх договорів і контрагентів. Ми по-новому прописали Положення про акредитацію контрагентів ДПЗКУ. Боремося з корупцією, із закупівлями за готівку. Якщо в ланцюжку немає товаровиробника-ми не купуємо товар.

Latifundist.com: але документи ж купуються…

Василь Коваленко: документи легко перевірити, скрутки податкова бачить миттєво. Обов’язково перевіряється наявність землі, бо не може виробник вирощувати 50 тис. т зерна на 10 га.також Податкова вивчає, скільки агрохімії та насіння закуповує сільгоспвиробник. Дивляться на врожайність: якщо 3,5-8 т з 1 га (в залежності від культури), значить, скруток немає, якщо вище — це підозріло.

Latifundist.com: Чому?

Василь Коваленко: бо кажуть, що» на ринку ” ціна підроблених документів становить 11-13% від вартості 1 т зерна. Якщо знизити ПДВ до 14%, то ніхто вже не буде ризикувати, займатися махінаціями за 1% з ціни 1 т.будуть намагатися повернути свій ПДВ зустрічним експортом або іншими законними шляхами. Наприклад, чому імпортери товарів йдуть в аграрний бізнес? Вони багато імпортують, ПДВ важко відшкодовується, але вони вирішили, що повертатимуть за рахунок експорту сільгосппродукції.

 

З цього питання спілкуємося з профільними комітетами. Багато хто вважає, що якщо зменшити ПДВ для сільгоспвиробників з 20% до 14%, то ніхто не буде купувати документи.

Багато хто вважає, що якщо зменшити ПДВ для сільгоспвиробників з 20% до 14%, то ніхто не купуватиме документи

Latifundist.com: назвіть, будь ласка, нові вимоги до контрагентів.

Василь Коваленко: як я вже сказав, обов’язкова наявність с/г земель у власності або оренді. Як мінімум три людини персоналу і сезонні робітники. Компанія повинна працювати на ринку не менше 1 року. Ми позбулися компаній, у яких 1 співробітник і 10 тис.грн статутний фонд.

Latifundist.com: з 10 запитів на контрагентів, скільки ваша компанія відсікає зараз?

Василь Коваленко: дуже багато. Досить сказати, що якщо раніше у нас було близько 5 тис. контрагентів, то сьогодні-близько 2 тис.

 

Найжорсткіше перевіряються контрагенти за форвардними контрактами. Хоча намагаємося йти назустріч виробнику. Припустимо, ГОСПОДАРСТВО виконало форвардний контракт, але із запізненням і поставило не ту культуру. Такі ситуації можна вирішити. Але якщо комп