В кінці серпня українці відзначають важливе свято – Горіховий Спас. Про головні традиції, заборони, обряди і прикмети – читайте в нашому матеріалі.

Коли відзначають Горіховий Спас?

Третій Спас відзначається щороку 29 серпня. Наші предки в цей день пекли хліб, збирали достиглі горіхи і торгували на ярмарках лляним полотном.

Історія свята

У народі Горіховий Спас має кілька назв. Одне з них – Спас Нерукотворний. Згідно з біблійною легендою, одного разу Ісус Христос прокинувся, умив обличчя, а після витер його рушником. І на цьому рушнику залишився образ Спасителя, з якого в наслідок малювали перші ікони. З тих пір Нерукотворний Образ Христа є символом цього дня. Слов’яни вірили, що Господа створив сам Всевишній, і цю подію треба почитати.

Чому третій Спас називають горіховим? Тут все просто: в давнину вважалося, що саме в цей час відбувається остаточне дозрівання горіхів, отже, їх можна починати збирати. Люди несли урожай в храм для освячення, а після з нього робили різні заготовки.

Також Спас називають Хлібним. А все тому, що в цей день було прийнято випікати перший хліб з нового врожаю. А назва Полотняний Спас виникла через селянські ярмарки, на яких продавали полотна, овочі і фрукти.

Горіховий Спас

Традиції на Горіховий Спас

На Третій Спас кожен православний християнин повинен не тільки сходити до церкви, а й здійснити кілька обов’язкових обрядів. Розповідаємо докладніше про них.

У давнину люди намагалися в цей день заготовити їжу в своїх коморах. В першу чергу збирали жито і пшеницю, а господині ткали полотна, щоб забезпечити свою сім’ю одягом на зиму.

Днем всі члени сім’ї обов’язково йшли до церкви на урочисту літургію – освячували продукти і молилися перед іконою Діоміда.

А ввечері було прийнято чистити криниці і підземні джерела – так люди готувалися до зими. І тільки після цього всі сідали за святкову вечерю. На Горіховий Спас було прийнято подавати особливу настоянку, приготовану з волоських горіхів, а також пироги і свіжий хліб.

Існувало повір’я, що того, хто встигав покуштувати кожу страву святкового столу, чекала удача і щастя весь наступний рік.

Ну і ще одна обов’язкова процедура на Третій Спас – миття в лазні. Люди виготовляли віники з ліщини, які, за переказами, захищають від зглазу і хвороб.

Також в давнину вірили, що на Спас слід роздавати горіхи жебраком і нужденним. При цьому чим більше плодів роздаси, тим більше гріхів тобі попрощатися.

Горіховий Спас

Прикмети свята

Також на Горіховий Спас існує ряд древніх прикмет, завдяки яким люди пророкували майбутнє. Пропонуємо зробити це і вам.

  • Так, вважалося, якщо в цей день журавлі летять на південь, значить, свято Покрова, яке відзначають 14 жовтня, буде дуже холодним.
  • Дощ символізує теплу осінь, а спека – морозну зиму.
  • Вважалося, якщо 29 серпня зібрав багато горіхів – в наступному році буде великий врожай пшениці.
  • Якщо знайшов горіх з черв’яком всередині – неодмінно чекай біди.
  • Який на смак буде перший зібраний горіх, таким і наступний рік буде: стиглий плід – тебе чекає велика любов і добрі вісті, незрілий – скоро відбудеться важлива подія, гнилий – до біди.

Горіховий Спас

Заборони на Горіховий Спас

Як і на більшість православних свят, на Третій спас існує ряд строгих заборон, які категорично не можна порушувати.

Багатьох цікавить питання, чи можна на Спас прибирати в будинку, купатися, мити голову або фарбувати волосся?

Офіційної заборони церкви немає. Але священнослужителі зазначають, що справи по дому краще перенести на інший день, адже подібні торжества створені в тому числі для того, щоб людина мала можливість відсторонитися від побуту і поміркувати про духовне.

Однак варто пам’ятати, що зустрічати Третій Спас в брудному будинку заборонено, інакше таким чином ви покажете свою неповагу до Небес.

На горіховий Спас не варто влаштовувати гучні гуляння, адже це час духовного єднання з Господом. Вважається, чим тихіше себе будеш вести, тим швидше душа очиститися від гріхів і темної енергії.

На Горіховий врятував заборонено сваритися і лихословити. Інакше вся негативна енергія обов’язково повернеться потрійною силою.

Спаси у серпні: Медовий, Яблучний, Горіховий, фото - Рexels

Корисні властивості горіхів

Горіхи – дуже корисний і незамінний продукт, який має унікальні властивості. Розповідаємо про п’ять головних властивостей цих плодів.

Джерело енергії

Горіхи містять безліч корисних мікроелементів і рослинних жирів. При цьому вони не мають в своєму складі “шкідливого” холестерину. Особливо це важливо для людей, які прагнуть скинути зайву вагу – з’ївши жменю горішків, можна відчути себе ситим і повним сил.

Джерело вітамінів

У кожному сорті горіхів переважають різні компоненти. У фундуку – вітаміни А і Е; в мигдалі – калій і фосфор; у волоських горіхах – корисні амінокислоти і мінерали.

Джерело білка

У горіхах міститься величезна кількість рослинного білка. Тому цей продукт – незамінний для спортсменів, які прагнуть набрати м’язову масу.

Довго зберігаються

Горіхи можна купувати в будь-якій кількості, адже вони не втрачають свої властивості протягом довгого часу.

Ідеальний перекус

Горіхи – не тільки корисний, але і смачний продукт. А щоб уникнути переїдання різними шоколадками і пиріжками, слід запастися горішками – вони швидко насичують і не шкодять фігурі.

Обряди і ритуали на Третій Спас

В давнину на Горіховий Спас було прийнято гадати. Так, незаміжня дівчина повинна спробувати горіх, зірваний з дерева. Смак плода скаже, яким буде наступний рік. Якщо горіх солодкий – чекай нареченого і благу звістку, а ось якщо гнилій – про весілля можеш забути.

Народні привітання

***
Уже созрели орехи в дубраве, пришел желанный Третий Спас,
Собираем, радуемся урожаю, чтобы было отложить про запас
Потому что каждый орешек с урожая жизненную и магическую силу имеет
Его нужно в церкви освятить, чтобы он предоставил нам силы жить.

***
Незаметно промелькнуло лето.
Настал последний Третий Спас.
Уже на полях созрела рожь
И мы приветствуем всех вас.

***

Все христиане православные
Встречают Третий Спас,
Ведь Спас Нерукотворный
Это важный праздник у нас.
С новой пшеницы
Хлеб мы вам испечем,
И орехов из леса
Мы вам принесем.
Всех Мы приветствуем
В это праздничное время
И вкусный ужин
Приготовим сразу.

***
Желаю, чтобы был свежий хлеб на столе,
И осень теплая ждала вас на дворе,
Чтобы Господь от бед оберегал,
И покой на душе дарил!

Хлебный Спас – это праздник для всех!
Пусть вас радость ждет успех.
Пусть в вашем доме хлеб не кончается,
Все только приятное в жизни случается,
Всегда только ждут радостные вести,
И каждая вещь будет на своем месте!

***

Сегодня наступил третий
Благословенный Спас.
Желаю, чтобы все узнали,
Бог среди нас.
Любовь, заботу пусть тебе
Он пошлет с неба,
И будет радость на Земле,
И счастье оживет!

***

Абсолютного счастья желаю вам
В этот священный день – Ореховый Спас!
Никогда пусть не будет ваш стол пустым,
Пусть радость и счастье заходит в ваш дом.
Пусть дороги все только прямо ведут,
А друзья и любимые ни за что не предадут!

***

С Третьим Спасом приветствуем,
Семейного тепла желаем.
Пусть будет ясная погода
Вам в любое время года.
Здоровье вас пусть не подводит,
И счастье часто в дом заходит!

***

В этот багровый август
Кладовые полны урожая
Солнцем радостным согреты,
Орешки и яблоки большие.
Поэтому поздравляю вас со Спасом,
счастья желаю и добра,
Чтобы августовским поцелуем,
Теплой была зима!