Рішення Кабінету Міністрів України від 9 вересня про легалізацію монополії компанії “Тедіс-Україна” на тютюновому ринку є корупційним і прийнято з порушенням Регламенту КМУ, воно буде скасовано судом. Таку думку на своїй сторінка у Facebook висловив народний депутат від Партії Слуга народу Ігор Васильєв.

“Кабмін не просто прийняв незаконне і корупційне рішення про легалізацію монополії на тютюновому ринку. Кабмін зробив це ще й з порушенням процедури – пункту 3 параграфа 19 власного регламенту. Шановні тютюнові корпорації! Ви даремно старалися останній рік. Тепер корупційне рішення Кабміну буде скасовано судом як прийняте в порушення регламенту і ряду інших актів законодавства. Можете сміливо забирати назад гроші, заплачені так званому міністру і всім його прилипалам”, – написав Васильєв.

Нагадаємо, 9 вересня Кабмін прийняв рішення про створення “єдиного національного оператора” та на тютюновому ринку України. Документ був підготовлений Міністром економіки Ігорем Петрашком. Проект рішення не був включений до порядку денного засідання КМУ і був прийнятий “з голосу”. Презентувала проект заступник міністра Світлана Панаіотіді. Повний текст документа досі не опублікований.

Згідно з проектом рішення Кабмін надає статус “національного оператора на ринку тютюнових виробів” одній юридичній особі. Фактично такий “національний оператор” стає приватним монополістом-оптовиком з офіційним статусом. Виробники сигарет повинні будуть продавати йому всю свою продукцію для оптової дистрибуції.

Відбирати “оператора” будуть за прописаними в постанові критеріями. Зараз критерії прописані так, що під них може підійти тільки одна компанія – “Тедіс-Україна”.

Раніше народний депутат Олександр Качура від Партії СН заявляти про те, що міністр економіки Петрашко лобіював інтереси “Тедіс-Україна” і повинен бути звільнений.

“ДО РЕЧІ, міністр фінансів збрехав народним депутатам на засіданні профільного комітету, сказав, що не голосував за це рішення. Передсмертні корупційні заробітки-токсичні!”,- написав у ФБ депутат від СН ігор Васильєв.

9 вересня власники невеликих торгових бізнесів звернулися до президента Володимира Зеленського з проханням втрутитися і перешкодити Кабінету Міністрів України приймати рішення від “єдиного національного оператора”.

ФОПи вважають, що відновлення монополії позбавить десятки тисяч звичайних українських підприємців права вільно вибирати собі Постачальника тютюнових виробів, конкурувати якістю послуг і сервісу, і призведе до занепаду тютюнової галузі.   

Компанія “Тедіс-Україна” є фігурантом розслідування Антимонопольного комітету як учасник картельної змови на українському тютюновому ринку. АМКУ в жовтні 2019 року заявив про те, що “Тедіс – Україна”, а також 4 найбільших виробника сигарет – українські філії транснаціональних тютюнових корпорацій Філіп Морріс, JTI, Імперіал Тобакко і Брітіш Американ Тобакко вступили в картельну змову про продавали до 100% виробленої продукції виключно “Тедіс-Україна”.

Антимонопольний комітет оштрафував учасників картельної змови на 6,5 мільярдів гривень. Три з п’яти учасників вже заплатили штраф до держбюджету.  У 2016 АМКУ також штрафував “Тедіс-Україна” за аналогічні порушення на суму 431 млн грн. Після прийняття рішення про легалізацію монополіста “Тедіс-Україна” сплатив штраф 4-річної давності.

На українському ринку компанія ” Тедіс-Україна “з’явилася в 2010 році під брендом” Мегаполіс-Україна “як афілійована з російською бізнес-групою”Мегаполіс”. У РФ “Мегаполіс” належить олігарху Ігорю Кесаєву і тютюновим корпораціям Філіп Морріс і JTI. Формальним власником компанії “Тедіс-Україна” є Борис Кауфман та Олександр Грановський.